. . .
olej kokosowy nierafinowany

Olej kokosowy otrzymywany jest z miąższu kokosa. W krajach, w których rosną palmy kokosowe jest znany i wykorzystywany od wieków. W Polsce pojawił się całkiem niedawno, ale już stał się jednym z bardziej popularnych olejów roślinnych. 

Jakie właściwości ma olej kokosowy nierafinowany?

Wiele osób jest zdania, że olej kokosowy jest dla naszego organizmu równie szkodliwy jak tłuszcze zwierzęce. Przekonanie to wzięło się zapewne stąd, iż zawiera on duże ilości tłuszczów nasyconych. Ale są to głównie tłuszcze średniołańcuchowe, których profil jest zupełnie inny niż tych w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego.

Do tego olej kokosowy zawiera witaminy i minerały, które w połączeniu ze średnio-łańcuchowymi tłuszczami nasyconym tworzą koktajl o właściwościach prozdrowotnych. Oleje kokosowe działają więc antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Ma także silne właściwości przeciwutleniające. Więcej o oleju kokosowym można przeczytać w naszym artykule „Olej kokosowy: jeden z najbardziej zdrowych tłuszczów„.

Olej kokosowy nierafinowany nie tylko w kuchni

Olej kokosowy to produkt, który naprawdę warto wprowadzić do swojej codziennej diety. Zawarte w nim witaminy i minerały są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Olej kokosowy to także w pełni naturalny i bardzo skuteczny kosmetyk natłuszczający i nawilżający. Jego ogromną zaletą jest to, że nie pozostawia na skórze tłustego filmu.

Regularnie stosowany nadaje skórze blask, uelastycznia ją i wygładza. Sprawdza się także jako kosmetyk do pielęgnacji włosów.