. . .
Alkoholizm: coraz bardziej rozpowszechniona choroba

Problemem, który dotyka coraz więcej osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn – jest alkoholizm. Już dawno wiadomo, że jest to poważny problem, który wymaga odpowiedniego leczenia. Leczenie alkoholizmu przeprowadzają specjalistyczne ośrodki leczenia uzależnień alkoholowych.

Na czym polega alkoholizm?

Istotną choroby alkoholowej jest odczuwany przez osobę uzależnioną przymus picia. Alkoholizm przebiega przez kilka charakterystycznych faz. Jeśli nie zareagujemy w porę, może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby zastosowane były odpowiednie leczenie alkoholizmu prowadzone przez wyspecjalizowany ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych.

Na czym polega terapia alkoholowa?

Leczenie alkoholizmu to długi proces, który składa się z kilka elementów. Pierwszym z nich jest detoksykacja organizmu, czyli oczyszczenie z alkoholu. Następnie ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych dobiera odpowiednie dla danego pacjenta metody leczenia. Terapia alkoholowa to zawsze psychoterapia. Ośrodek dla alkoholików przewiduje terapię alkoholową na okres od sześciu do ośmiu tygodni. Ostateczny czas trwania uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby. Terapia alkoholowa opiera się zarówno na oddziaływaniach indywidualnych, jak i grupowych.

Ośrodek leczenia alkoholizmu to miejsce, w którym osoba uzależniona od alkoholu uzyska niezbędną pomoc. Zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów z zakresu leczenia uzależnień, którzy są w stanie pomóc osobie dotkniętej chorobą alkoholową. Jednym z elementów leczenia jest przyznanie się przed sobą samym, że jest się osobą uzależnioną.