. . .
Aby tanio podgrzać wodę

Zjawisko fotowoltaiczne zostało odkryte w XIX wieku. Zainteresowano się nim bliżej dopiero w XX wieku, gdy okazało się, że zasoby paliw kopalnych zaczynają się zmniejszać. Do tego ich spalanie w celu wytworzenia energii elektrycznej oraz do ogrzewania budynków bardzo szkodzi środowisku naturalnemu.

Dlaczego warto zdecydować się na panele?

Panele słoneczne to sposób na tanie podgrzewanie wody użytkowej. Panele słoneczne wykorzystują do tego celu energię emitowaną przez słońce. Jest ona całkowicie za darmo, a do tego wystarczy na tysiące lat. Coraz częściej więc panele słoneczne można spotkać zarówno na dachach domów jednorodzinnych, jak i budynkach użyteczności publicznej.

Aby ogniwa słoneczne były jak najbardziej efektywne, muszą zostać zamontowane w odpowiednim miejscu. Biorąc pod uwagę położenie geograficzne Polski, umieszcza się ogniwa słoneczne na południowej połaci dachu. Ogniwa słoneczne nie mogą znajdować się w zacienionym miejscu. Jeśli kolektory słoneczne nie mogą być umieszczone na tej połaci dachu, można umieścić je na specjalnym stelażu w innym miejscu.

Można mieć tani prąd

Fotowoltaika zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej w prąd. Panele fotowoltaiczne montuje się w takim samym miejscu, jak kolektory słoneczne. Aby zimą panele fotowoltaiczne nie były zacienione przez śnieg, montuje się je pod kątem 30°. Panele fotowoltaiczne są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Fotowoltaika wzbudza coraz większe zainteresowanie. Na montaż paneli fotowoltaicznych lub słonecznych decyduje się coraz więcej osób.