Dzięki zmianom w prawie wymuszonym przez Unię Europejską, korzystanie z paneli fotowoltaicznych jest wreszcie równie korzystne w naszym kraju, co w innych państwach europejskich. Warto jest skorzystać z możliwości, jaką dają panele słoneczne, ponieważ inwestycja w nie spłaca się już po kilku latach, a potem jest to czysty zysk.
Inwestycja w panel słoneczny
Panele słoneczne to nie jest rozwiązanie nowe. Panele słoneczne wykorzystywane są już od wielu dekad, ale dopiero od niedawna fotowoltaika ma sens w warunkach przydomowych czy w małej firmie. Trochę dłużej panele sprawdzają się na przykład w gospodarstwach rolnych, gdzie jest dużo słońca, duże zapotrzebowanie i szansa na naprawdę wielkie oszczędności.
Dla nas na dzisiaj najważniejsze jest to, że ogniwa słoneczne są coraz tańsze i co bardzo istotne, można korzystać ze specjalnych dopłat do ich montażu. Ich jakość także bardzo szybko rośnie, co przekłada się na wyższą efektywność poszczególnych ogniw oraz ich znacznie lepszą trwałość.
Co nam daje panel słoneczny?
Kolektory słoneczne są w stanie pochłaniać obecnie nawet ponad 20% przyjmowanej mocy, co jest wartością imponującą, przekładającą się na bardzo dużo prądu. Zazwyczaj nie wykorzystamy większości wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne energii, ale to żaden problem.
Naszą instalację podłączamy do sieci i wszystkie nadwyżki wykorzystujemy do tworzenia kredytu energetycznego. Z tego kredytu korzystamy potem do pobierania darmowego prądu w czasie, kiedy nie ma słońca lub nasze zapotrzebowanie przekracza możliwości instalacji. Na tym właśnie polegają wspomniane we wstępie zmiany prawne.