. . .
Mieszkanie od dewelopera - co trzeba wiedzieć?

Co jest lepsze – nowe mieszkania Poznań czy lokal z rynku wtórnego? Wiele zależy od możliwości kupującego, jednak mieszkanie deweloperskie jest dla nas korzystniejsze, jeśli chodzi o względy ekonomiczne.

Przede wszystkim oszczędności

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, kupujący może dużo zaoszczędzić. Mieszkanie które oferuje nam deweloper Poznań na początkowym etapie budowy, do czasu, gdy dom jest gotowy i komisja budowlana go odbierze, zyskuje na wartości o 30-40%.

Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość – średni czas trwania budowy budynku wynosi około trzech lat. I tutaj pojawiają się te sytuacje, gdzie należy zachować z najwyższą ostrożnością. Kupno mieszkania na etapie wykopu jest obarczone dużym ryzykiem – deweloper może przesunąć terminy dostawy domu lub będzie miał trudności finansowe, które podważą dalszą budowę. Pomimo faktu, że w ostatnich latach takie przypadki były niezwykle rzadkie, nadal nie powinieneś o tym zapominać.

Jak się zabezpieczyć?

Dlatego nabywca mieszkania od dewelopera powinien jak najlepiej zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat dewelopera i projektu. Aby sprawdzić dewelopera, musisz zwrócić uwagę na reputację firmy, czas trwania jej działalności, dostępność ukończonych projektów i ich cechy. Informacje można uzyskać zarówno na stronach i forach, jak i odwiedzając zbudowane obiekty.

Musisz także przestudiować informacje o obiekcie, zweryfikować pozwolenia – czynność wyboru działki, świadectwo własności gruntu, pozwolenie na budowę domu, umowa inwestycyjna i deklaracja projektu. Kolejny wskaźnik prawnej czystości nowego budynku może służyć jako akredytacja hipoteczna w dużych bankach, które również dokładnie badają wszystkie dokumenty budowniczego.