. . .

Aby zapewnić sobie i swoim pracownikom komfortowe warunki pracy, należy ustalić, jakie światło do biura będzie najbardziej optymalne. Spędzanie ośmiu godzin dziennie przy słabo oświetlonym stanowisku negatywnie wpływa na morale i zdrowie personelu. Rzutuje to bezpośrednio na jego efektywność i zadowolenie. Dlatego też warto dowiedzieć się, jakie jest idealne oświetlenie biurowe, a także poznać wymagania, które powinno ono spełniać.

Wymagania prawne dotyczące oświetlenia biurowego

Zastanawiając się, jakie oświetlenie biurowe wybrać, należy wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy prawne. Zagadnienie to reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zaleca ono zapewnienie w pomieszczeniu oświetlenia dziennego oraz sztucznego. Wybrane rozwiązania powinny odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy oraz spełniać wymagania zawarte w Polskiej Normie:

  • PN-EN 12665:2008, „Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia”,
  • PN-EN 12464-1:2012, „Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach”.

Jakie światło do biura realizuje zawarte w nich standardy? Jednym z najważniejszych parametrów, którym musi cechować się oświetlenie do biura jest poziom eksploatacyjnego natężenia oświetlenia mierzonego w luksach (lx). W PN-EN 12464-1:2012 wyrażono obowiązek zapewnienia przynajmniej 500 lx w miejscach długotrwałej realizacji zadań oraz minimum 300 lx w bezpośrednim otoczeniu, a także przy stanowiskach, gdzie praca wykonywana jest dorywczo.

Innymi wielkościami, które należy wziąć pod uwagę przed rozstrzygnięciem, jakie lampy biurowe wybrać, są między innymi:

  • wskaźnik oddawania barw,
  • równomierność oświetlenia,
  • olśnienie.

Ostatnia z nich szczególnie negatywnie wpływa na komfort pracownika. Jest to zjawisko, które wywołuje uczucie niewygody w procesie widzenia. Wyróżnia się olśnienie przykre (bezpośrednio pochodzące od źródeł światła) oraz przeszkadzające (spowodowane odbiciem).

Z olśnieniem związany jest UGR19 (Unified Glare Rating), czyli zunifikowany wskaźnik olśnienia na poziomie 19 lub niższym. Wzrost wartości wskaźnika oznacza większy blask pochodzący od oprawy i wywołujący nieprzyjemne wrażenia u człowieka, dlatego też do pomieszczeń biurowych należy wybierać oprawy o UGR równym 19 lub niższym.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia?

Do problemu wyboru oświetlenia biurowego należy podejść kompleksowo. Zazwyczaj w przypadku pomieszczeń biurowych istotną rolę odgrywają aż trzy elementy:

  • światło dzienne,
  • główne źródło światła (najczęściej lampy biurowe sufitowe),
  • źródło światła miejscowego (np. lampy na biurko czy kinkiety).

Lampy biurowe sufitowe muszą charakteryzować się odpowiednim poziomem eksploatacyjnego natężenia oświetlenia. W przypadku, gdy nasi pracownicy są starsi lub wykonują zadania wymagające wyjątkowej precyzji, warto zadbać by ich stanowiska pracy było jeszcze mocniej doświetlone. Wpłynie to pozytywnie na ich komfort i wydajność.

Podejmując decyzję o tym, jakie światło do biura zamówić, nie zapomnij o wskaźniku oddawania barw. Nie może być on mniejszy od 80 – dzięki temu możliwe jest odpowiednie odzwierciedlenie kolorów. Doskonałym rozwiązaniem w tym aspekcie jest oświetlenie biurowe LED, które przy okazji zużywa niemal pięciokrotnie mniej energii niż tradycyjne świetlówki! Kluczowe jest jednak to, aby producent oświetlenia led gwarantował wysoką jakość swoich produktów, gdyż tanie zamienniki często okazują się wielkim rozczarowaniem.

Komfort na pierwszym miejscu

Oświetlenie biurowe może pełnić funkcje estetyczne i ubogacać wnętrze pomieszczenia, ale jego podstawowym zadaniem jest zagwarantowanie komfortu pracownikowi. Jednym ze sposobów na realizację tego celu jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła dziennego wewnątrz biura. Poprawia ono humor, wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i napędza do działania.

W Polsce jednak nie zawsze możemy cieszyć się dużą ilością promieni słonecznych w ciągu dnia. Warto więc zadbać o odpowiednią jakość oświetlenia sztucznego. Ostatnim elementem odpowiedzi na pytanie, jakie światło do biura jest optymalne, jest jego barwa. Do pomieszczeń biurowych zaleca się światło zimne, gdyż pozwala ono lepiej się skupić i pobudza nasz umysł. Światło o ciepłej barwie kojarzy nam się z relaksem i może negatywnie wpłynąć na naszą produktywność.

Podsumowanie

Określenie jakie oświetlenie biurowe wybrać, nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli jednak będziemy postępować według zaprezentowanych w tym artykule reguł, a zakupione przez nas oświetlenie będzie wysokiej jakości, to pracownicy biura będą nam naprawdę wdzięczni.